گزارشی از قاهره، مصر – ترجمه از تیم تحریریه بلاگ دندانت: مطالعات قبلی ارتباط بین بهداشت ضعیف دهان با التهاب های شدید و بیماری های قلبی عروقی را اثبات کرده اند. همچنین اثبات شده است که شدت ابتلا به COVID-19 با پاسخ های بیش التهابی مرتبط است. بنابراین، محققان دانشگاه قاهره در مصر دست به انجام پژوهشی زده‌اند که نشان دهد آیا ارتباطی بین بهداشت ضعیف دهان و دندان و شدت COVID-19 در بیماران قلبی- عروقی وجود دارد یا خیر؟!

آنها در تحقیقات خود ‌دریافته‌اند که وضعیت سلامت دهان یک ریسک فاکتور برای چنین بیمارانی است. محققان با استفاده از یک پرسشنامه، وضعیت سلامت دهان، شدت علائم  COVID-19، مدت زمان بهبودی و سطوح پروتئین واکنشی C (CRP) را در 308 بیمار مصری SARS-CoV-2 مثبت و 86 بیمار دیگر مبتلا به بیماری قلبی عروقی ارزیابی کردند.

دومین موضوع مورد بحث در پژوهش مذکور، تجزیه و تحلیل زیر گروه بود.

تأثیر سلامت دهان بر شدت کرونا با استفاده از امتیاز سلامت دهان و دندان بر سطح CRP و زمان بهبودی به عنوان نقاط پایانی ثانویه ارزیابی شد.

به گفته محققان، ارتباط بین سلامت دهان و دندان بالا و شدت COVID-19 یک رابطه معکوس معنادار را نشان داد، همانطور که رابطه معناداری بین سلامت دهان و زمان بهبودی و سطح CRP وجود داشت. سلامت دهان و دندان ضعیف با افزایش سطح CRP و تاخیر در بهبودی به ویژه در بیماران مبتلا به بیماری قلبی مرتبط است.

جهت ورود به فروشگاه دندانت و خرید هزاران محصول جدید در حوزه دندانپزشکی کلیک کنید 

دکتر احمد مصطفی باسونی، مشاور قلب و عروق در دانشگاه قاهره و یکی از محققان این مطالعه، در یک بیانیه مطبوعاتی اظهار داشت: «بافت‌های دهان می‌توانند به عنوان مخزن SARS-CoV-2 عمل کنند و بار ویروسی بالایی را در حفره دهان ایجاد کنند. بنابراین، ما حفظ بهداشت دهان و دندان و بهبود اقدامات بهداشت دهان و دندان را به ویژه در هنگام عفونت COVID-19 توصیه می‌کنیم.

اقدامات ساده‌ای مانند رعایت بهداشت دهان و دندان، افزایش آگاهی در مورد اهمیت بهداشت دهان و دندان چه در رابطه با عفونت COVID-19 یا بیماری‌های سیستمیک با استفاده از رسانه ها و پزشکی اجتماعی، ویزیت منظم دندانپزشکی به ویژه در بیماران مبتلا به بیماری قلبی عروقی و استفاده از دهانشویه‌های ضد میکروبی می‌توانند در پیشگیری یا کاهش شدت بیماری COVID-19 کمک کنند.

وی افزود: بهداشت دهان و دندان باید بخشی از گرفتن شرح حال و معاینه معمول در بیماران قلبی باشد.اصول شیوه زندگی برای دستیابی به بهداشت دهان و دندان مناسب با مراجعه منظم به دندانپزشک باید به همه بیماران قلبی آموزش داده شود.

 

درباره ی نویسنده

عارف کمانی

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *