فلوراید

مادۀ معدنی است که در طبیعت و به خصوص در پوسته زمین یافت می ‌شود. احتمالاً درمورد فلوراید چیزهای زیادی شنیده ‌اید مانند این که برای سلامت دهان و دندان مفید است یا این که برای دندان اصلاً لازم نیست. اما در حقیقت هنگامی که از آن به درستی و به مقدار لازم استفاده شود هیچ‌ گونه تهدیدی برای سلامت دندان‌ ها نخواهد داشت؛ بلکه در سلامت دهان و دندان و جلوگیری از پوسیدگی آن ‌ها نقش دارد. بسیاری از محصولات بهداشتی دندان به دلیل داشتن ۲۰ تا ۴۰ درصد فلوراید از پوسیدگی دندان ‌ها جلوگیری می‌ کنند. بنابراین استفاده از محصولات حاوی فلوراید به منظور جلوگیری از صرف هزینه‌ های زیاد برای ترمیم دندان ‌های آسیب دیده، توصیه می ‌شود.  در ادامۀ این مطلب از فروشگاه اینترنتی محصولات دندانپزشکی دندانت به بررسی کامل فلوراید می ‌پردازیم.

فلوراید چگونه از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌ کند؟

فلوراید

با تغییر شکل مینای دندان در کودکان زیر ۷ سال باعث می‌ شود که دندان‌ ها مقاومت بیشتری در برابرعوامل مختلف داشته باشند. همچنین باعث کاهش توانایی باکتری‌ ها در تولید اسید بر روی دندان ‌ها می ‌شود. در نتیجه فلوراید با محافظت و تقویت مینای دندان از پوسیدگی و بروز مشکلات پرهزینهٔ دندان‌ ها جلوگیری می ‌کند.

میزان مجاز استفاده از فلوراید برای سلامت دندان

نوعی مادهٔ معدنی است که به طور طبیعی در همهٔ غذاها و نوشیدنی‌ ها از جمله چای سیاه، کشمش بدون دانه، آب لوله ‌کشی شهری، غذاهای دریایی، ژلاتین، سیب‌ زمینی پخته، گوشت گوسفندی، هویج و حتی در طبیعت نیز وجود دارد. استفادهٔ بیش از حد از آن می‌ تواند به استخوان ‌ها، مفاصل و دندان‌ ها آسیب برساند؛ بنابراین حداکثر میزان مصرف روزانۀ آن برای بزرگسالان ۱۰ میلی ‌گرم در روز و برای کودکان زیر ۸ سال ۷ میلی‌ گرم در روز است. از فلوراید مصنوعی در آب آشامیدنی و محصولات بهداشتی مربوط به دندان مانند خمیردندان، دهان ‌شویه و محصولات شیمیایی دیگر نیز استفاده می ‌شود.

مزایای استفاده از فلوراید چیست؟

این مادۀ به همان میزان که می ‌تواند معایبی داشته باشد، مزایایی نیز دارد.

  • مهم‌ ترین مزایای استفاده از آن این است که استفاده از آن باعث می ‌شود مینای دندان دیرتر پوسیده شود. به کمک خواص خود می ‌تواند اثر زیادی بر روی مینای دندان داشته باشد. به گونه‌ ای که مقاومت دندان را نسبت به ایجاد عفونت افزایش دهد.
  • اگر به شکلی صحیح استفاده شود، می ‌تواند باکتری‌هایی که در فضای دهان تجمع پیدا کرده‌ اند را از بین ببرد. به خصوص افرادی که به شکل دائمی دچار مشکلات و بیماری‌ های باکتریایی در فضای لثه و دهان هستند و مدام دچار عفونت دهان می‌ شوند، الزاماً نیاز به مراقبت ‌های بهداشتی دهان و دندان با استفاده از فلوراید دارند.
  • یکی از مزایای ویژۀ آن که شامل همۀ اعضای بدن می ‌شود، جلوگیری از کاهش کلسیم و ویتامین «دی» در بدن است. به همین دلیل این ماده می ‌تواند به رشد و استحکام دندان‌ ها نیز کمک کند.
  • با استفاده از آن کم کم میزان کلسیم در بدن افزایش پیدا می‌ کند. در نتیجه شما با استفادۀ صحیح از این ماده، به بیماری‌ های پوکی استخوان نیز مبتلا نخواهید شد.

معایب استفاده از فلوراید

با توجه به اینکه این ماده مزایای بسیار زیادی برای حفظ سلامت دهان و دندان و همچنین حفظ برخی از ویتامین ‌ها و عناصر موجود در بدن دارد، در صورتی که به صورت افراطی مصرف شود، می ‌تواند نتیجۀ معکوس داشته باشد و بدن و دهان را با خطرات بسیار زیادی روبه رو کند. به شکلی که مصرف زیاد از حد از آن برای بدن سمی است.

  • با مصرف بیش از حد ، به مرور زمان آنقدر میزان کلسیم در بدن کاهش می ‌یابد که فرد به پوکی استخوان مبتلا می ‌شود.
  • یکی دیگراز معایب آن که با استفادۀ بیش از حد این ماده ایجاد می‌ شود، بیماری فلوئوروزیس است. فلوئوروزیس دندان عارضه ‌ای است که باعث تغییر در ظاهر مینای دندان می‌ شود. این بیماری در چند سطح بسیار خفیف، خفیف، متوسط، شدید و بسیار شدید رخ می ‌دهد. فرم خفیف این اختلال به شکلی است که دندان ‌ها تا حدی به رنگ زرد متمایل شده یا شاهد ایجاد لکه ‌های سفیدی بر روی دندان خواهیم بود. اما در فرم متوسط و شدید این اختلال، لکه ‌های زرد و قهوه‌ ای بر روی مینای دندان نمایان شده و ظاهر مینای دندان را کدر می ‌کند و در نهایت جلوۀ نامناسبی به ظاهر دندان ‌ها خواهد داد. شدت بیماری فلوئوروزیس، از سطح بسیار خفیف تا بسیار شدید متفاوت بوده و در اکثر مواقع باعث ایجاد ظاهری نامناسب در دندان ‌‌های فرد خواهد شد؛ تا جایی که ممکن است فرد ازحضور در جمع، خندیدن و حتی صحبت کردن در جمع کناره گیری کرده و دچار مشکل در روابط اجتماعی خود شود.
  • مصرف افراطی از آن می ‌تواند برای ظاهر دندان ‌ها نیز آسیب ‌زا باشد.
  • استفادۀ طولانی مدت از این ماده می‌ تواند رنگ دندان ‌های شما را تغییر دهد و ظاهر آن را تیره کند.
  • همچنین استفادۀ دائمی و بیش از حد از آن برای کودکان با محدودیت مواجه است. زیرا می ‌تواند عوارض بسیار شدیدی بر روی دندان کودکان داشته باشد.

کاهش فلوراید در افراد بزرگسال

برخی مشکلات و بیماری‌ های مربوط به دهان و دندان تا حدی شدید هستند که اثرات آن در ظاهر شخص قابل مشاهده است. در این حالت دندانپزشک سعی می ‌کند با بررسی آزمایش‌ ها و ارزیابی سلامت دهان و دندان فرد، میزان کاهش فلوراید را تشخیص دهد. با وجود اینکه درصد بالایی از آن برای مسائل درمانی مربوط به دهان و دندان برای کودکان مورد استفاده قرار می ‌گیرد، اما در سال‌ های اخیر موارد گوناگونی مشاهده شده ‌اند که در آن افراد بزرگسال نیز به دلیل کاهش فلوراید با مشکلات و آسیب‌ های زیادی مواجه شده ‌اند. مهم‌ ترین نکته ‌ای که می‌ تواند به افراد بزرگسال برای جلوگیری از کاهش فلوراید کمک کند، استفاده از خمیردندان‌ هایی است که ترکیبات و مواد اولیۀ آنها از فلوراید است. هرچه سن افراد بالاتر می ‌رود، میزان پوسیدگی دندان نیز بیشتر می ‌شود. زیرا دامنۀ غذاها و تغذیۀ افراد نیز گسترده‌ تر می‌ شود.

روش‌ های استفاده از آن

انتقال فلوراید به بدن و استفاده از آن برای دندان‌ ها می ‌تواند به روش ‌های مختلفی امکان پذیر باشد. یکی از این روش‌ ها، استفاده از خمیردندان یا دهانشویه است. در این روش شما می ‌توانید با استفادۀ روزانه از خمیر دندانی که حاوی فلوراید است، به صورت مستقیم از این ماده استفاده کنید. روش دیگری که برای افزایش آن در بدن وجود دارد، استفاده از ترکیبات و مواد غذایی است که حاوی فلوراید هستند. شما با مشورت پزشک تغذیه و همچنین دندانپزشک می ‌توانید برنامۀ غذایی و ترکیباتی که حاوی فلوراید هستند را پیدا کنید و با استفادۀ روزانه از آنها میزان فلوراید مورد نیاز بدن خود را افزایش دهید. علاوه بر این، قرص و مکمل‌ هایی نیز وجود دارد که استفاده از آنها ملزوم به تجویز پزشک است و نباید خودسرانه برای خرید آنها اقدام کنید. زیرا ممکن است غلظت فلورایدی که در هر قرص به کار رفته است، با فلورایدی که شما به طور طبیعی از طریق خمیر دندان یا مواد غذایی مصرف می ‌کنید، متفاوت باشد و با انتقال بیش از حد این ماده به بدن، عوارض جبران ‌ناپذیری در شما ایجاد شود.

مهم ‌ترین روش افزایش فلوراید کودکان؛ فلوراید تراپی

فلواید تراپی

بخش زیادی از ترکیبات حاوی فلوراید برای کودکان مورد استفاده قرار می ‌گیرد تا رشد دندان‌ های آنها افزایش پیدا کند و همچنین دندان کودکان کمتر تحت تأثیر پوسیدگی و عفونت قرار گیرد. میزان فلورایدی که برای کودکان مورد استفاده قرار می ‌گیرد، با توجه به تجویز پزشک کاملاً استاندارد است. این مقدار نه تنها برای آنها ضرری ندارد، بلکه می ‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر سلامت دهان کودکان بگذارد تا در آینده با بیماری ‌های مربوط به دهان و دندان مواجه نشوند. در این روش، دندانپزشک از ترکیبات حاوی فلوراید برای انتقال آن به فضای دهان و بدن کودک استفاده می ‌کند و می ‌تواند در فواصل زمانی و طی چند ماه مجدداً کودک را ویزیت کند تا از سلامت دهان و دندان او مطمئن شود.

اقدامات قبل از مصرف

انجام برخی از توصیه‌ ها و اقدامات احتیاطی قبل از مصرف این ماده می‌ تواند بر روند درمان شما تأثیر گذار باشد. سعی کنید اگر از خمیر دندان حاوی فلوراید برای کودکان خود استفاده می‌ کنید، هنگام مسواک زدن بر روی کار آنها نظارت کنید تا بیش از اندازه از آن برای دهان خود استفاده نکنند. دوز صحیح مصرف را پیدا کنید یا در این باره با پزشک مشورت کنید و حتی از طریق تغذیه نیز مراقب باشید بیش از اندازه مصرف نکنید. اگر قصد دارید به صورت طبیعی یا موضعی از آن استفاده کنید، یک منبع معتبر برای خرید این ترکیبات پیدا کنید. برخی از خمیردندان‌ ها یا دهانشویه‌ ها دارای کیفیت بالایی از فلوراید نیستند. یکی از اقدامات هنگام مصرف، نحوۀ استفاده و همچنین کنترل دوز استفاده از آن است. همچنین سعی کنید اگر به بیماری‌ های پوسیدگی و عفونت دندان مبتلا می‌ شوید، خودسرانه برای مصرف این ماده اقدام نکنید. زیرا گاهی ممکن است پوسیدگی و عفونت دندان شما علت دیگری داشته باشد. در این حالت ممکن است با مصرف اشتباه داروها یا مواد غذایی، پوسیدگی دندان را افزایش دهید یا حجم باکتری‌ های درون لثه و دهان را چند برابر کنید. سعی کنید در کنار استفاده از این ماده به شکل مرتب به سلامت دهان و دندان خود نیز اهمیت دهید. استفاده از نخ دندان نیز می ‌تواند برای جلوگیری از عفونت و بیماری لثه مفید باشد.

سخن پایانی

طی این مطلب از فروشگاه اینترنتی محصولات دندانپزشکی دندانت دربارۀ فلوراید، ویژگی ‌ها، مزایا و معایب آن صحبت کردیم. مادۀ فلوراید به همان میزان که یک مادۀ کاربردی و مفید برای رشد و سلامت دهان و دندان است، می ‌تواند مزایا و معایبی نیز داشته باشد که بیشتر این معایب به استفادۀ بیش از حد از فلوراید بازمی ‌گردد. لازم به ذکر است تنها کاربرد فلوراید، برای دهان و دندان نیست. بلکه فلوراید یک مادۀ معدنی است که برای موارد مختلف مورد استفاده قرار می ‌گیرد و در صنعت یک مادۀ کاملاً ارزشمند و تجاری به شمار می ‌آید؛ بنابراین می‌ توان با کمی تحقیق و جستجو و دریافت مشاوره از پزشک متخصص از این مادۀ معدنی با ارزش استفاده کرد و از هر گونه آسیب‌ های جسمانی دوری ماند. بهترین راه مشورت با یک پزشک متخصص است که بتواند به شما کمک کند با آگاهی کامل این مسیر را طی کنید.

درباره ی نویسنده

Dandanet

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *