اورژانس های پزشکی: ضروری برای دندانپزشکان حرفه ای

به گزارش وبلاگ خبری دندانت، در حین انجام پروسه‌های دندانپزشکی حالت های اورژانسی مختلفی به دلیل سهل انگاری یا یک سری اشتباهات ممکن است به وقوع بپیوندد که حیات فرد تحت درمان را مورد تهدید قرار میدهد و این حالت‌ها غیر از بیمار حتی برای خود دندانپزشک، دستیار دندانپزشک یا همراه بیمار نیز ممکن است رخ بدهد که شایع نیست. کاهش فشار خون وضعیتی و هیپوتانسیون ارتواستاتیک از شایع‌ترین حوادث اورژانسی هستند و بیشترین داروی مصرفی در اورژانس های دندانپزشکی، اپی نفرین و اکسیژن هیپوباریک است. به علت افزایش تعداد بیماران مسن، افزایش میزان تجویز دارو در دندانپزشکی و تمایل بیشتر برای صرف مدت زمان بیشتر برای انجام درمان‌های دندانپزشکی در مدت زمان سریعتر از حالت معمول، اینگونه اورژانس‌ها افزایش یافته است که به همین دلیل، افزایش میزان آگاهی دندانپزشکان در مورد اورژانس‌های مختلف دندانپزشکی اهمیت بسزایی دارد.

همه افرادی که در یک مطب دندانپزشکی فعالیت می‌کنند باید آگاهی و ظرفیت لازم در موارد زیر داشته باشند:

  1. دانستن وظایف و مسئولیت‌های قانونی در هنگام کمک در شرایط اورژانسی
  2. ارزیابی بیمار در حین درمان جهت جلوگیری از هرگونه وضعیتی که منجر به حالت اورژانس می‌شود
  3. آمادگی برای شرایط اورژانس
  4. داشتن ابزار مخصوص و اماده بودن آنها برای استفاده در حالت اورژانس و داشتن آگاهی لازم برای چگونگی استفاده از آن‌ها

البته با ارزیابی دقیق وضعیت جسمی و روحی بیمار قبل از آغاز درمان «که شامل تهیه یک پرسشنامه دقیق از تاریخچه بیمار است که سوابق بیماری ها و درمان های پزشکی و دندانپزشکی را به طور کامل تبیین کند» برای پیشگیری از حوادث اورژانسی ضروری است.

کتاب اورژانس های پزشکی بر اساس آخرین استانداردهای علمی و عملی است که اقدامات ضروری برای 30 مورد از فوریت‌های پزشکی مختلف را که متخصصان دندانپزشکی ممکن است با آن مواجه شوند، شامل اتیولوژی، علائم ، نشانه و درمان را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌ دهد.

این کتاب مواردی را ارائه می‌ دهد که برای ارتقاء دادن تفکر انتقادی و قدرت حل مسئله در دندانپزشکان ضروری است و به نوعی، اهمیت سوابق پزشکی و علائم حیاتی را در پیشگیری از موارد اضطراری نشان می‌دهد. همچنین کتاب اورژانس های پزشکی دانشجویان را در تهیه تجهیزات اورژانس پزشکی مناسب راهنمایی می‌کند.

جهت ورود به فروشگاه دندانت و خرید هزاران محصول جدید در حوزه دندانپزشکی کلیک کنید 

نمودارهای جریان درمان در کتاب اورژانس های پزشکی که به راحتی برای دانشجویان قابل بررسی است، دانشجو را به صورت بصری از طریق پروسه‌های اضطراری راهنمایی می‌کند. جداول با کاربرد آسان، علائم و نشانه‌های هر اورژانس را نشان می‌دهند و یک جدول در یک نگاه خلاصه‌ای از موارد ضروری همه موارد اورژانسی را به نمایش می‌کشد. آزمون‌ های تمرینی در نسخه آنلاین این کتاب برای مطالعه کنندگان ارائه شده و موارد پشتیبانی کمک آموزشی گسترده‌ای از جمله ارائه‌ به صورت اسلاید برای هر فصل در دسترس کاربران قرار گرفته است.

نقد و بررسی اختصاصی توسط تیم تحریریه بلاگ دندانت

درباره ی نویسنده

عارف کمانی

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *