هر چند وقت یکبار به دندانپزشک مراجعه کنیم ؟ چرا باید مراجعه به دندانپزشک را جدی بگیریم ؟

آیا تابحال به این فکر کرده اید که باید هر چند وقت یکبار به دندانپزشک مراجعه کنیم؟ مراقبت صحیح از دندان و لثه و حفظ بهداشت این ناحیه باعث سلامت و طول عمر دندان‌ها می‌شود. بنابراین مراجعه به دندانپزشک به‌منظور حفظ سلامت دندان‌ها امری ضروری خواهد بود. برخی افراد ممکن است نیازی به تکرار مراجعه به دندانپزشک نداشته باشند اما برخی مجبور می‌شوند تعداد دفعات زیادی به دندانپزشک مراجعه کنند. رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعة به‌ موقع افراد به دندانپزشکی باعث جلوگیری از بسیاری از بیماری‌های شدید دندانی خواهد شد. علاوه بر حفظ بهداشت دهان، دندان‌ها تأثیر بسزایی در زیبایی صورت دارند به‌طوری‌که ۵۰ درصد از زیبایی صورت را دندان‌ها و لثه تعیین می‌کنند. همچنین وقتی افراد لبخند می‌زنند دندان‌های زیبا نقش خیره‌ای کننده‌ای را در چهره ایجاد می‌کنند و زیبایی صورت را هنگام خندیدن دوچندان می‌کنند.

در ادامه این مطلب از فروشگاه اینترنتی محصولات دندانپزشکی و پزشکی دندانت به بررسی این نکته که چرا باید به دندانپزشک مراجعه کنیم و اینکه هر چند وقت یکبار به دندانپزشک مراجعه کنیم؟ نکاتی را بیان کنیم.

به چه دلایلی باید هر چند وقت یکبار به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

در این بخش دلایلی که ما را موظف به چکاپ هر شش ماه یکبار دندان‌ها می‌کند، می‌پردازیم.

هر چند وقت یکبار به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

۱. تشخیص زودهنگام پوسیدگی

 دلیل اصلی مراجعه به دندانپزشکی جلوگیری از مشکلات دندانی مانند پوسیدگی دندان و مشکلات لثه خواهد بود. اگرچه احتمال دارد چنین مشکلاتی جزئی و ساده به نظر برسند اما واقعیت این است که اگر به‌موقع درمان نشوند باعث ایجاد مشکلات بزرگ‌تری خواهند شد؛ بنابراین با مراجعه به دندانپزشک می‌توانید این بیماری‌ها را تشخیص داده و درمان کنید.

هر چند وقت یکبار به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

۲. تمیزکردن دندان‌ها

اگر در طول روز مشغلهٔ زیادی دارید و فراموش می‌کنید که مسواک بزنید یا نخ دندان بکشید، دندانپزشک می‌توانید روش صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به شما یاد می‌دهد. همچنین دندانپزشک با برداشتن پلاک و جرم دندان‌ها باعث زیبایی و تمیزی دوچندان دندان‌ها و داشتن ظاهری زیباتر خواهد شد. یادگرفتن روش صحیح مسواک زدن برای حفظ سلامت دندان مفید و ضروری است.

۳ . تشخیص بیماری‌های شدید دندان

تشخیص زودهنگام بیماری‌های شدید دندان مانند سرطان دهان باعث نجات جان شما خواهد شد. زیرا در طول ویزیت‌های شش‌ماهه، غربالگری سرطان دهان انجام می‌شود. سرطان دهان می‌تواند به‌سرعت رشد کرده و گسترش یابد، اما در صورت تشخیص به‌موقع می‌توان به‌راحتی با آن مقابله کرد.

۴. بیماری لثه

 برخی عادات ناسالم منجر به بیماری لثه خواهد شد که باعث می‌شود دندان‌های سالم را نیز از دست بدهید و به بیماری‌های جدی‌تر دهان و دندان دچار شوید. مراجعة منظم به دندانپزشک می‌تواند به رفع مشکلات لثه نیز کمک کند. برخی از مشکلات لثه در صورت تشخیص به‌موقع قابل‌درمان هستند.

چه افرادی باید حتماً به دندانپزشک مراجعه کنند؟

طبق مطالعات پزشکی اخیر، برخی از بیماری‌‌های اصلی مانند بیماری قلبی، سرطان پانکراس و سکته، با بیماری‌های لثه و دندان مرتبط هستند. بنابراین افرادی که به بیماری‌های قلبی و گوارشی مبتلا هستند یا در معرض خطر سکته قرار دارند، باید حتماً در دوره‌های منظم به دندانپزشک مراجعه کنند تا از بیماری‌های لثه و دندان جلوگیری و آن‌ها را درمان کنند.

هر چند وقت یکبار به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

سیگار چیزی که سلامت دهان و دندان را به خطر انداخته و موجب سرطان دهان میشود

تأثیر سیگار بر سلامت دهان و دندان

اکثر مردم از مضرات سیگار برای سلامتی آگاه‌اند. اما بسیاری از مردم نیز هنوز نمی‌دانند که سیگارکشیدن چه تأثیرات مخربی بر روی دهان و دندان‌ها می‌گذارد. سیگارکشیدن باعث ایجاد لکه روی دندان‌ها، بیماری لثه، ازبین‌رفتن دندان و در موارد شدید موجب سرطان دهان خواهد شد. علت لکه شدن دندان‌ها بعد از سیگارکشیدن، وجود نیکوتین و قطران در تنباکو است که در مدت‌زمان کمی موجب زرد شدن دندان‌ها می‌شود. به همین خاطر اغلب افراد سیگاری از قهوه‌ای شدن دندان‌های خود بعد از سال‌ها سیگارکشیدن ناراحت هستند.

تأثیر سیگار بر لثه‌ها و سرطان دهان

سیگارکشیدن می‌تواند اثرات نامطلوبی بر سلامت دهان و دندان داشته باشد بنابراین افراد سیگاری باید بیشتر از افراد معمولی مراقب دهان و دندان‌های خود باشند. شایع‌ترین مشکلات دهان در افراد سیگاری بیماری لثه است که احتمال بروز این بیماری در این افراد ۴ برابر بیشتر از افراد معمولی خواهد بود. همچنین بیماری لثه شایع‌ترین دلیل ازدست‌دادن دندان‌ها در بزرگ‌سالان است. افراد سیگاری پلاک دندانی بیشتری دارند و بیشتر از بقیهٔ افراد دچار گسترش بیماری لثه هستند. علاوه بر این سیگار باعث سرطان ریه و گلو می‌شود؛ درحالی‌که اغلب مردم نمی‌دانند یکی از دلایل اصلی سرطان دهان، سیگارکشیدن است.

درباره ی نویسنده

Dandanet

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *