باکتری‌هایی که باعث بیماری پریودنتال می‌شوند، دفاع ذاتی دهان را کاهش داده و رشد ویروس را افزایش می‌دهند

محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه لوئیزویل و همکاران‌شان جزئیاتی را کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد چگونه پروتئین‌های تولید شده توسط سلول‌های اپیتلیال دهان از انسان در برابر ویروس‌هایی که از طریق دهان وارد بدن می‌شوند؛ محافظت می کنند. آن‌ها همچنین دریافته‌اند که باکتری‌های دهان می‌توانند فعالیت این سلول‌ها را سرکوب کرده و آسیب پذیری در برابرعفونت را افزایش دهند.

اینترفرون لامبدا تولید شده توسط سلول‎‌های اپیتلیال در دهان نقش حفاظتی در برابر عفونت ویروسی را ایفا می‌کنند، اما باکتری دهان  Porphyromonas gingivalis  تولید و اثربخشی این اینترفرون مهم را کاهش می‌دهد. جوهی باگایتکار، استادیار دپارتمان ایمونولوژی دهان و بیماری‌های عفونی UofL بیان کرد: «مطالعات ما گونه‌های باکتریایی بیماری زا، P. gingivalis را شناسایی کرده است که باعث بیماری پریودنتال می شود؛ می‌توانند تولید اینترفرون را کاملاً سرکوب کرده و حساسیت به عفونت های ویروسی را به شدت افزایش دهد. این باکتری‌های پلاک دهان نقش کلیدی در تنظیم پاسخ‌های ضد ویروسی دارند.

باگایتکار و ریچارد لامونت، استاد و رئیس بخش UofL ایمونولوژی دهان و بیماری‌های عفونی با همکاری کارلوس جی رودریگز-هرناندز و سایر همکاران در UofL و دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس بر روی این موضوع تحقیق کردند. این یافته ها در ماه دسامبر در PNAS منتشر شد. دهان اغلب دریچه‌ای برای ورود به بدن برای ویروس‌هایی است که دستگاه گوارش و ریه‌ها را آلوده می کنند که برای مثال می‌توان به  SARS-CoV-2، ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)، هرپس سیمپلکس و ویروس‌های سرطان زا مانند ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) اشاره کرد.

جهت ورود به فروشگاه دندانت و خرید هزاران محصول جدید در حوزه دندانپزشکی کلیک کنید 

gingivalis یک باکتری رایج دهان است که باعث بیماری پریودنتال می‌شود. این ویروس با بسیاری از بیماری‌های دیگر از جمله بیماری آلزایمر و آرتریت روماتوئید مرتبط است. مطالعات بالینی اخیر نشان داده است که سرکوب سیستم ایمنی در بیماران مبتلا به پریودنتیت می‌تواند استعداد ابتلا به HIV، هرپس سیمپلکس و HPV را افزایش دهد. درک بهتر از این که چگونه اینترفرون‌ها محافظت ضد ویروسی گسترده‌ای ارائه می دهند، ژن‌های ضد ویروسی را برای محافظت از افراد در برابر ویروس‌ها فعال می کنند، و همچنین اینکه چگونه P. gingivalis حفاظت از آن‌ها را به خطر می اندازد، ممکن است محققان را به سمت رویکردهای بالینی برای افزایش این محافظت سوق دهد.

تحقیقات در UofL ارتباط بین P. gingivalis و چندین بیماری و شرایط دیگر، از جمله آرتریت روماتوئید، بیماری آلزایمر و سرطان مری را نشان داده است. باگایتکار یکی از اولین اعضای هیئت علمی بود که تحقیقاتش توسط مرکز تحقیقات زیست پزشکی(CoBRE) در تحقیقات بیماری‌های میکروارگانیسمی که توسط موسسه ملی علوم پزشکی عمومی حمایت شد.

 

درباره ی نویسنده

عارف کمانی

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *